4plural/o PV

pluralo

GRA Multenombro: en esperanto la substantivan kaj adjektivan pluralon markas „j“; se vi prenos ian artikolon esperantan, prezentitan de niaj kontraŭuloj por senkreditigi Esperanton, vi preskaŭ ĉiam trovos nur unu aferon: grandan amasigon de la plurala finiĝo „j“ [1]; en Esperanto „vi“, escepte, eĉ ne havas apartan pluralan formon [2]; en ĉiuj hebreaj verboj, la finaĵo de la plurala imperativo estas -u: „ŝir“ (kanti) ⟶ „ŝiru“ (kantu) [3].
1. Zamenhof: Parolado antaŭ la Sesa Kongreso Esperantista, (Washington, 1910-08-15).
2. Monato, Vilhelmo Rowe : La karaktero de la ĉina lingvo kaj la sekvoj por Esperanto, 2007
3. Monato, La influo de la hebrea lingvo sur Esperanto
afrikanse:
 meervoud
albane:
 shumës
amhare:
 ብዙ ቁጥር
angle:
 plural
arabe:
 الجمع
armene:
 հոգնակի
azerbajĝane:
 cəm
beloruse:
 множны лік
bengale:
 বহুবচন
birme:
 ၏အများကိန်း
bosne:
 množini
ĉeĥe:
 množné číslo, plurál
dane:
 flertal
estone:
 mitmus
filipine:
 pangmaramihang
france:
 pluriel (subst.)
galege:
 plural
germane:
 Mehrzahl, Plural
guĝarate:
 બહુવચન
haitie:
 pliryèl
haŭse:
 jam’i
hinde:
 बहुवचन
hungare:
 többes szám, pluralis
igbe:
 otutu
irlande:
 iolra
islande:
 fleirtölu
japane:
 複数
jave:
 jamak
jide:
 מערצאָל
jorube:
 ju
kanare:
 ಬಹುವಚನ
kartvele:
 მრავლობითი
kazaĥe:
 көптік
kimre:
 lluosog
kirgize:
 көптөгөн
kmere:
 ពហុវចនៈ
koree:
 복수
korsike:
 singular
kose:
 isininzi
kroate:
 množini
kurde:
 pircar
latve:
 daudzskaitlis
laŭe:
 ສຽງ
litove:
 daugiskaitos
makedone:
 множина
malagase:
 teny
malaje:
 majmuk
malajalame:
 പദത്തിന്റെ
malte:
 plurali
maorie:
 vahine
marate:
 अनेकवचन
mongole:
 олон тооны
nederlande:
 meervoud
nepale:
 बहुवचन
njanĝe:
 mochulukitsa
okcidentfrise:
 meartal
panĝabe:
 ਬਹੁਵਚਨ
paŝtue:
 جمع
perse:
 جمع (دستور زبان)، صیغهٔ جمع
pole:
 liczba mnoga
portugale:
 plural
ruande:
 mu bwinshi
rumane:
 plural
ruse:
 множественное число
samoe:
 lasi
sinde:
 جمع
sinhale:
 බහු වචන
skotgaele:
 iomarra
slovake:
 množné číslo
slovene:
 množina
somale:
 jamac
ŝone:
 uwandu
sote:
 ka bongateng
sunde:
 jamak
svahile:
 wingi
svede:
 plural
taĝike:
 ҷамъ
taje:
 พหูพจน์
tamile:
 பன்மை
tatare:
 күплек
telugue:
 బహువచనం
ukraine:
 множинне
urdue:
 جمع
uzbeke:
 ko’plik
vjetname:
 số nhiều
zulue:
 ubuningi

administraj notoj